Anty CCP

PROMOCJA!

 

Nowa jesienna cena - 50 zł


Wynik otrzymasz tego samego dnia!

 

 

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?


Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekły, postępujący proces zapalny rozpoczynający się w błonie maziowej stawów, prowadzący do niszczenia tkanek stawowych, zniekształceń i upośledzenia czynności stawów. W przebiegu choroby może dojść do zmian w wielu układach i narządach. Choroba ta należy do schorzeń autoimmunologicznych. Oznacza to, że organizm niszczy własne tkanki, wywołując szkody dla stawów, czasem bardzo poważne, jak np. ich całkowita deformacja wraz z towarzyszącym, silnym bólem.

 

Na czym polega badanie przeciwciał anty-CCP?


Badanie anty-CCP jest to uznany, wysokospecyficzny marker reumatoidalnego zapalenia stawów, który zrewolucjonizował diagnostykę RZS, umożliwiając wczesne wykrywanie tej choroby. W odróżnieniu od czynnika RF przeciwciała anty-CCP pojawiają się przed wystąpieniem pełnoobjawowego RZS. Cechuje je duża wartość prognostyczna, bowiem pacjenci z przeciwciałami anty-CCP częściej prezentują zmiany radiologiczne, w porównaniu do osób anty-CCP negatywnymi. Przeciwciała anty-CCP wykrywa się we wczesnym okresie choroby u 79% pacjentów. Niezwykle istotną zaletą anty-CCP jest wysoka specyficzność, która dla RZS sięga 97%. W porównaniu z RF przeciwciała przeciwko CCP są bardziej specyficzne (anty-CCP: 97% vs RF: 62%) przy zachowaniu tej samej czułości (anty-CCP: 80% vs RF: 79%).


Ponieważ anty-CCP posiadają najwyższą ze wszystkich znanych markerów specyficzność dla RZS, pomocne są one w różnicowaniu RZS z innymi zapaleniami stawów przebiegającymi z dodatnimi czynnikami reumatoidalnymi. Anty-CCP pozwalają także na potwierdzenie diagnozy u pacjentów z seronegatywnym RZS. W laboratorium Diagnosta przeciwciała anty-CCP oznaczane są za pomocą metody immunoenzymatycznej (ELISA).


Jeżeli:

  • odczuwasz sztywność mięśni zaraz po wstaniu z łóżka
  • odczuwasz bół oraz obrzęk stawów
  • odczuwasz zanik mięśni
  • zauważasz u siebie zmiany w nadgarstkach, śródręczu I placach

powinieneś sprawdzić czy nie chorujesz na RZS.